Yangın Tüpü İle Yangına Müdahale

Yangın Tüpü İle Afetinin Zaralarına Karşı Alınabilecek Öncelikli Tedbirler

Ülkemizde gün geçmesin ki doğal bir afet yaşanmasın. Bu doğal afetlerden maddi ve manevi olarak en çok zarar verenlerden başında yangınlar gelmektedir.
Yangın kaza sonucu ya da yanıcı maddelerin ve yakıcı oksijenin uygun ortam ve miktarda yanma şartları yerine getirilmesi durumunda ortaya çıkar.
Yangının yeri ve zamanı olmaz. İnsanı uyurken, yemek yerken, araçla seyahat halinde iken ya da iş yerinde çalışırken ansızın yakalayabilir. İşte bu gibi durumlarda yapmamız gereken soğukkanlı olmak ve yangına acilen müdahale etmektir.

Yangın tüpü hemen hemen yaşam alanı olan her iş yerinde, okulda, hastanede, restoranlarda, ulaşım araçlarında ve hatta evlerimizde bile bulunması gereken son derece önemli bir araç haline son yıllarda yaşanan yangın afetleri nedeni ile gelmiştir. Hatta resmi kurumlarda çalışır vaziyette hazır bir biçimde bulundurulması yasal düzenlemelerle zorunlu tutulmuştur.

yangın tüpü
yangın tüpü

Peki soğukkanlılığımızı sağladıktan sonra yangına nasıl müdahale edeceğiz?

Elbette yangına ile müdahale yangın tüpü ile yapılabilmektedir.
Sebebi ise geçmişte kalan ve etkisi olmayan yollar ile yangına müdahale edilmez, aksine yangının yayılmasına yol açma riski bulunmaktadır.
Bu sebeple yaşam alanları olan binalar ve araçlarda mutlaka en az bir tane de yangın tüpü bulundurulması elzemdir.

Hangi Tip Yangın Tüpü Almalı?

Yangın tüpleri tek bir çeşit değildir. Bulunmuş olduğunuz ortama göre kg olarak ebadı ve içeriği değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle doğru seçilmiş yangın tüpünüzü uzman danışmanlığı ile Sönsan Yangın dan temin edebilirsiniz.
Nasıl mı? Yangın söndürücü tüplerinin içine katılan maddeler yangın sınıfları açısından farklıdır. Kimi yangın tüpleri elektrik ile çalışan makinaların yangınları söndürmekte daha başarılı iken kimi yangın tüpleri ortamdaki oksijeni azaltarak yangını kontrol altına almak için sistemlere bağlıdırlar.
Unutulmamalıdır ki yangın tüpleri iç hacimleri basınçlıdır ve içerisindeki bazı gazlar solunması durumunda zehirlidir. Bu nedenle sıcak ve rutubetli ortamda muhafaza edilmemelidir.
Yangın tüplerinin dolumları ve periyodik bakımları aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır. Manometrelerinin sağlamlığı kontrol edilmeli, ayrıca son kullanım ömrünü tüketmiş yangın tüplerinin tekrar doldurulması ve kullanılması önlenmelidir.  Sönsan Yangın Güvenlik sistemleri olarak herkesin bu konuda bilgi sahibi olmasını amaçlamaktayız.
Yangın şakaya alınmaz bir afettir. Her zaman en az bir adet yangın tüpünü de herkes yaşam alanlarında bulundurmalıdır.

Yangın tüpü neden bu kadar önemli?

Önceden de belirttiğimiz gibi yangın tüpü itfaiye aracının bir nevi minyatür bir halde ufak bir cihaza sıkıştırılmış halidir. Çok büyük can ve mal kaybına neden olacak yangınları daha başlangıç aşamasında doğru müdahale ile saniyeler içerisinde söndürebilir. Böylelikle yangın tüpü doğru kullanımı yapılarak hem kendinizin can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz hem de başkalarının can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz.
Dikkat etmeniz gereken son derece çok önemli bir husus vardır ki o da yangın tüpünü temin edeceğiniz üretici firmadır.
Sönsan Yangın olarak yangın tüpü imalat satış ve bakımı konusunda yılların tecrübesi ile hizmet vermekteyiz.
Bu yüzden yangın tüpü temini konusunda alacağınız yangın tüpünün öncelikle kullanılacak mekan için tasarlanmış olduğunu ve ilgili yangın tipi fiyat aralığında almasına dikkat edin. Etiketinde dünya standartlarına uyumluluk damgasının olup olmamasına özen gösterin. Uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz kaliteli bir yangın tüpü alın.

Yangın tüpüne duyulan bu ihtiyacı karşılamak için Sönsan Yangın firmasına danışarak ihtiyaçlarınıza en uygun yangın tüpünü bulabilirsiniz.
Aynı zamanda bütçenize de yardımcı olmak amacı ile de en karlı yolu düşünmeniz gerektiği anlarda fiyat performans olarak en uygun yangın tüpü ebat ve çeşidi konusunda danışmanlık alabilirsiniz.
Takdir edersiniz ki yangın tüpünü almakla kalmıyor bir de kullanılıp boşaldığı takdirde tekrardan doldurma işlemi için ek bir işleme tabi tutulmaları gerekiyor.
Piyasada sıklıkla uygun fiyat skalasında köpük yangın tüpü olan yangın tüplerine daha sıklıkla rastlanıyor. Elbette yüksek fiyatlı köpük yangın söndürme tüpleri de bulunuyor ancak bu fiyat işlevlerine, malzeme kalitesine ve hacmine oranla artıyor.

Tabi ki de bir ev ile bir hastanenin ihtiyacı olan yangın söndürme tüpü ve yangın güvenlik sistemleri aynı özelliklere sahip olamaz, bahsettiğimiz gibi bir ihtiyacınıza uygun yangın söndürme tüpü seçmeniz son derece önemli bir işlemdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir