Davlumbaz ( Mutfak ) Söndürme Sistemleri

Davlumbaz ( Mutfak ) Söndürme Sistemleri

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri, evde, cafeler de, restoran da, yemek pişirilen pişirme yerlerinde kullanılan, buharın ve dumanın dışarı atılması için toplanmasını sağlayan davlumbazlar, yağ buharlarının davlumbazlarda yapışması ve  katılaşarak birikmesi sonucu yanmaya yanma özelliği yüksek olan hazır bir katman oluşturur. Bu yanma özelliği yüksek olan yağ katmanı zamanla ısı ile kolayca alev alıp yanabilecek bir hale gelir. En ufak bir kıvılcım ile  davlumbaz içerisinde geniş bir alev topu ortaya çıkarak yangın olayı meydana gelir. Davlumbaz  yangınlarını söndürmek, geniş ve derin bir alanda ortaya çıkan alev topunu söndürmek  oldukça zordur. Yangın tüpleri ile müdahale edilse de yapılacak olan  yukarı doğru püskürtme işlemi,  filtrelerin içine yağ birikmesinden dolayı tıkanmış olması nedeniyle başarılı olamamaktadır.

Davlumbaz ( Mutfak ) Söndürme Sistemleri

Davlumbaz söndürme sistemlerinin özellikleri

Davlumbaz söndürme sistemleri davlumbaz içerisine yerleştiren bir adet veya daha fazla yangın algılayıcı dedektörü,  bir algılayıcı, yangın anında detektörden gelen sinyaller ile su fışkırtacak olan ağzı yukarı bakan yangın söndürme nozulları, ve bu nozullara su taşıyan borulama sisteminde oluşmaktadır.
Burada su yerine yangın söndürme özelliği olan co2 veya yangın söndürme kimyasalı  da kullanılabilir. Borulama sistemi davlumbaz içinde her alana etki edecek şekilde yerleştirilip sprink sistemi gibi nozullar yerleştirilir. Yangın anında sinyalin algılanması ile  sistem devreye girer ve davlumbazın her yanına  aynıu anda sistematik bir şekilde  yangın söndürme kimyasalı, sı veya köpük püskürtülür. Bu anda kimyasal veya söndürme köpüğü  alevin oksijen ile temasını keserek alevin yayılmasını önlediği gibi söndürülmesini de sağlar.

Mutfakların yangından korunması yönetmeliği

Mutfaklarda çıkan yangınlar tüm evi sardığı için 2008 yılında binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe ek bir koruma maddesi eklenmiş ve mutfakların yangından korunması için davlumbaz söndürme sistemleri yönetmeliğe eklenmiştir. Belirli kapasitelerde pişirme ünitelerine sahip olan işletmelerde davlumbaz tip yangın söndürme sistemi kullanma zorunlu hale getirilmiştir. Pişirilen malzemenin türüne göre; yangın söndürme kimyasalları, su, co2, köpük gibi söndürücü özelliği bulunan malzemelerin kullanıldığı davlumbaz yangın söndürme sistemleri can güvenliğiniz ve mal güvenliğiniz için mutlaka binanızda bulunmalıdır.


Detaylı bilgi : https://www.sonsanyangin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir