FM 200 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

FM 200 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

FM200 gazlı yangın söndürme sistemi olarak bilinen, elektrik odası, sistem odası, jeneratör odası, klima odası, bilgisayar odası, veri odası gibi dijital ve elektronik cihazların bulunduğu, su ile temas ettiğinde zarar görecek olan cihazların hem yangından hem de suyun vereceği zarardan korumak amacıyla  geliştirilmiş gazlı yangın söndürme sistemleridir.  Yangın anında yangın dedektörü aracılı ile bulunduğu odaya tüp içindeki heprafluoropropane gazını boşaltan, ortamdaki oksijeni absorbe ederek alevin yanması için gerekli olan oksijeni tamamen ortadan kaldırarak alevin anında sönmesini sağlayan bir yangın söndürme sistemidir.
Fm 200 söndürme sistemleri paket olarak satılan, bir adet propan gazının bulunduğu tüp, sprinkler, dedektör ve borulardan meydana gelen yangın söndürme sistemidir. Bu sistem yangın anında dijital ve elektronik cihazların yangından zarar görmesini engelleyerek korur. Bu sayede binanın yaşamasını sağlayan tüm sistemler çalışmaya devam eder. Fm 200 sistemleri insan sağlığına zarar verebileceği için kurulacağı alanlarda insan bulunmaması çok önemlidir. Yangın anında ortama dolacak olan gaz renksiz ve kokusuz olacağından insanlar soludukları gazı anlayamadan zehirlenebilirler. Bu nedenle proje aşamasında insanların bulunmadığı mahallere yerleştirilmesi gereklidir.

Heptafluoropropane  HFC 227 gazı ve özellikleri

HFC 227 gazı Normal koşullarda sıvı halde bulunan,  yangın anında püskürtme nozullarından veya sprinklerinden gaz tanecikleri halinde  basınçlı bir şekilde püskürtülen  ve tüm mahale anlık bir yayılma sağlayarak oksijenden ağır olduğu için ortamdaki oksijeni absorbe eden bir gazdır.  Gaz olması ve havada kalması özellikleri ile  mahalde bulunan cihazların  ıslanmasını da önleyen, fm200 söndürme sistemi   aynı zamanda  labaratuvar ortamında test edilerek bağımsız kuruluşlar tarafından yangın söndürme sistemleri içinde ideal yangın söndürme malzemesi olduğu belirtilmiştir.

Fm200 Kullanıldığı yerler

FM 200 yangın söndürme sistemleri; santral merkezleri  bilgisayar odaları, sistem odaları, , jeneratörler odaları, önemli evrakların ve tarihi eserlerin bulunduğu  arşivler, özel korunaklı kütüphaneler, korunması gereken sanat galerileri, bankalar ve banka sistemleri odaları, elektrik dağıtım odaları, kumanda merkezleri, askeri tesisler, gibi alanların tamamında  kullanılmaktadır. Buralarda kurulu olan fm 200 yangın söndürme sistemleri binaların ana yaşam merkezlerini koruyarak yaşamın devam etmesini de sağlar.


Detaylı bilgi : https://www.sonsanyangin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir