Yangın Tüpünün Afete Karşı Kullanımı

Yangın Tüpünün Afetinin Zararlarına Karşı Alınabilecek Öncelikli Tedbirlerdendir

Ülkemizde gün geçmesin ki doğal bir afet yaşanmasın. Bu doğal afetlerden maddi ve manevi olarak en çok zarar verenlerden başında yangınlar gelmektedir.
Yangın kaza sonucu ya da yanıcı maddelerin ve yakıcı oksijenin uygun ortam ve miktarda yanma şartları yerine getirilmesi durumunda ortaya çıkar.
Yangının yeri ve zamanı olmaz. İnsanı uyurken, yemek yerken, araçla seyahat halinde iken ya da iş yerinde çalışırken ansızın yakalayabilir. İşte bu gibi durumlarda yapmamız gereken soğukkanlı olmak ve yangına acilen müdahale etmektir.

Peki soğukkanlılığımızı sağladıktan sonra yangına nasıl müdahale edeceğiz?

Elbette yangına ile müdahale yangın tüpü ile yapılabilmektedir.
Sebebi ise geçmişte kalan ve etkisi olmayan yollar ile yangına müdahale edilmez, aksine yangının yayılmasına yol açma riski bulunmaktadır.
Bu sebeple yaşam alanları olan binalar ve araçlarda mutlaka en az bir tane de yangın tüpü bulundurulması elzemdir.

Yangın tüpü neden bu kadar önemli?

Önceden de belirttiğimiz gibi yangın tüpü itfaiye aracının bir nevi minyatür bir halde ufak bir cihaza sıkıştırılmış halidir. Çok büyük can ve mal kaybına neden olacak yangınları daha başlangıç aşamasında doğru müdahale ile saniyeler içerisinde söndürebilir. Böylelikle yangın tüpü doğru kullanımı yapılarak hem kendinizin can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz hem de başkalarının can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz.
Dikkat etmeniz gereken son derece çok önemli bir husus vardır ki o da yangın tüpünü temin edeceğiniz üretici firmadır.
Sönsan Yangın olarak yangın tüpü imalat satış ve bakımı konusunda yılların tecrübesi ile hizmet vermekteyiz.
Bu yüzden yangın tüpü temini konusunda alacağınız yangın tüpünün öncelikle kullanılacak mekan için tasarlanmış olduğunu ve ilgili yangın tipi fiyat aralığında almasına dikkat edin. Etiketinde dünya standartlarına uyumluluk damgasının olup olmamasına özen gösterin. Uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz kaliteli bir yangın tüpü alın.

Hangi Tip Yangın Tüpü Almalı?

Yangın tüpleri tek bir çeşit değildir. Bulunmuş olduğunuz ortama göre kg olarak ebadı ve içeriği değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle doğru seçilmiş yangın tüpünüzü uzman danışmanlığı ile Sönsan Yangın dan temin edebilirsiniz.
Nasıl mı? Yangın tüplerinin içine katılan maddeler yangın sınıfları açısından farklıdır. Kimi yangın tüpleri elektrik ile çalışan makinaların yangınları söndürmekte daha başarılı iken kimi yangın tüpleri ortamdaki oksijeni azaltarak yangını kontrol altına almak için sistemlere bağlıdırlar.
Unutulmamalıdır ki yangın tüpleri iç hacimleri basınçlıdır ve içerisindeki bazı gazlar solunması durumunda zehirlidir. Bu nedenle sıcak ve rutubetli ortamda muhafaza edilmemelidir.
Yangın tüplerinin dolumları ve periyodik bakımları aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır. Manometrelerinin sağlamlığı kontrol edilmeli, ayrıca son kullanım ömrünü tüketmiş yangın tüplerinin tekrar doldurulması ve kullanılması önlenmelidir.  Sönsan Yangın Güvenlik sistemleri olarak herkesin bu konuda bilgi sahibi olmasını amaçlamaktayız.
Yangın şakaya alınmaz bir afettir. Her zaman en az bir adet yangın tüpünü de herkes yaşam alanlarında bulundurmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir