Yangın Merdivenleri

Yangın Merdivenleri

Yangın Merdivenleri

Yangın merdiveni, başta yangın olmak üzere olumsuz durumlarda alternatif çıkış imkanı sağlayan merdivenlerdir. “Yangın merdivenleri” konusunda ülkemizde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra teknolojik gelişmeler de sektörün hareketlenmesine neden olmakta ve firmalar daha hızlı üretim gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde artan konut ve iş merkezi ihtiyacı nedeniyle “yangın merdivenleri” konusuna olan talep artmaktadır. Firmalar da bu ihtiyacı karşılayacak şekilde üretim geçekleştirmektedir. Bu konuyla ilgili yönetmeliğe uymak ve standartlara uygun üretim gerçekleştirmek son derece önemlidir. Can güvenliği açısından kritik öneme sahip yangın merdiveni konusuna gereken özen gösterilmelidir.

“Yangın merdivenleri” konusunda Z tipi ve dairesel yangın merdiveni dikkat çekmektedir. 3 kata kadar olan binalarda dairesel yangın merdiveni kullanılırken yüksek binalarda Z tipi yangın merdiveni tercih edilmektedir. Dairesel yangın merdiveni daha estetik görünmesine rağmen Z tipi yangın merdiveni daha seri aşağı inme olanağı sağlamakta ve bu nedenle tercih edilmektedir.

“Yangın merdivenleri” genellikle çelik kullanılarak üretilmektedir. Çelik, sağlam ve esneklik sağladığı için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı binalarda mermer yangın merdiveni kullanılmaktadır. Yangın merdiveninin hangi madde kullanılarak üretileceği, projeyle belirlenmektedir. Bu projeye bağlı kalınması ve uygun üretim yapılması son derece önemlidir.

“Yangın merdivenleri” konusunda hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar genellikle sanayi bölgelerinde üretim yapmaktadır. Özellikle konut yapımının yoğun olduğu büyük şehirlerde bu firmaların sayısında artış görülmektedir. Yangın merdiveninin belirli yükseklikteki her binada kullanılma zorunluluğu sektörü hareketlendirmektedir.

“Yangın merdivenleri” konusunda dikkatli bir şekilde üretim yapılmalıdır. Can güvenliğini doğrudan etkileyen bu konuda yapılacak en küçük bir hatanın felakete yol açabileceği unutulmamalı ve bu nedenle son derece dikkatli olunmalıdır. Tüm faktörleri göz önünde bulundurarak tercih yapmanız durumunda yangından kaçış için önemli bir alternatif elde etmiş olacaksınız.