BLOG

YANGIN TÜPÜ

Gün geçmesin ki doğal afet yaşanmasın. Bu doğal afetlerden en çok zarar verenlerden bir tanesi de yangındır. Yangın kaza sonucu ya da ısı ve oksijenin uygun ortam ve miktarda bulunmasıyla ortaya çıkar. Yangının yeri ve zamanı olmaz. İnsanı uyurken, yemek yerken, arabadayken ya da iş yerinde çalışırken ansızın yakalayabilir. İşte bu tip durumlarda yapmamız gereken soğukkanlı olmak ve yangına acilen müdahale etmektir. Peki soğu kanlılığımızı sağladıktan sonra yangına nasıl müdahale edeceğiz? Tabi ki yangın tüpü ile. Çünkü ilkel yollarla yangına müdahale edilmez, yangının yayılmasına yol açarsınız. Bu nedenle bulmuş olduğunuz her mekan da en az bir tane de yangın tüpü bulundurun. Yangın tüpü neden bu kadar önemli? Dediğimiz gibi yangın tüpü itfaiye aracının küçücük bir cihaza sıkıştırılmış halidir. Çok büyük can ve mal kaybına neden olacak yangınları saniyeler içerisinde söndürebilir. Böylelikle hem kendinizin can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz hem de başkalarının can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz. 
Dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus vardır ki o da yangın tüpünü alacağınız üretici firmadır. Üretici firmalara çok dikkat edilmelidir. Para tuzakları olabilir. O yüzden yangın tüpü alırken alacağınız yangın tüpünün o tip yangın tipi fiyat aralığında almasına dikkat edin. Etiketinde dünya standartlarına uyumluluk damgasının olup olmamasına özen gösterin. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli bir yangın tüpü alın.
Yangın tüpleri bir çeşit değildir. Buna da özen gösterin. Bulunmuş olduğunuz ortama göre yangın tüpünüzü alın. Nasıl mı? Yangın tüplerinin içine katılan maddeler farklıdır. Kimi yangın tüpleri elektrik ile çalışan makinaların yangınları söndürmekte daha başarılı iken kimi yangın tüplerinin temizliğinden sonra zordur.
Ve unutulmamalıdır ki yangın tüpleri basınçlıdır ve içerisindeki bazı gazlar zehirlidir. Bu yüzden sıcak ve rutubetli ortamda muhafaza edilmemelidir. Dolumları ve periyodik bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca son kullanım ömrünü tüketmiş yangın tüplerinin tekrar doldurulması ve kullanılması önlenmelidir. Ve herkes bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Yangın şakaya alınmaz çünkü. En az bir yangın tüpünü de mekanınında bulundurmalıdır herkes.

Peki soğu kanlılığımızı sağladıktan sonra yangına nasıl müdahale edeceğiz? Tabi ki yangın tüpü ile.